Општо

Агнес Келети, најстарата жива олимписка шампионка која го има преживеано и Холокаустот

Агнес Келети, најстарата жива олимписка шампионка која го има преживеано и Холокаустот, наполни 99 години.

И покрај тоа што наполни 99 години, дури и 9-годишник тешко би се носел со  незадржливата енергија и ентузијазам на Агнес Келети. Таа има освоено 10 медали во гимнастика – вклучително и пет златни – помеѓу Игрите во Хелсинки во 1952 година и на Игрите во Мелбурн во 1956 година.

Сепак, во пресрет на роденденот во нејзиниот елегантен стан во центарот на Будимпешта, Келети едвај сакаше да ги спомене нејзините достигнувања и нејзиниот долг живот, што вклучува авантури и одлични достигнувања, но и тешка судбина и трагедија.

Семејството на Келети било разделено за време на Холокаустот, каде таа преживеала благодарение делумно со тоа што превземала лажен идентитет и работела како слугинка. Додека нејзината мајка и сестра преживеале, нејзиниот татко и чичковци биле убиени во Аушвиц и биле меѓу 550.000 унгарски Евреи убиени во нацистичките логори, унгарски принудени работни баталјони, гета или пукани до смрт во реката Дунав.

“Минатото? Ајде да зборуваме за иднината “, рече Келети. „Тоа е она што треба да биде убаво. Минатото е минато, но сепак има иднина “.

„Не се значајни медалите, туку искуствата што дојдоа со нив“, вели Келети држејќи ги деветте медали што ги има „Ја сакав гимнастиката затоа што беше можно да патувам бесплатно .Не сакав да се покажам. Сакав да играм гимнастика “

По освојувањето на златниот медал во Подна вежба на Хелсиншки игри, како и сребро во тимската манифестација и две бронзи, Келети освоила три индивидуални златници во Мелбурн. Можеше да направи уште повеќе победи, но повреда ја спречила да се натпреварува на Олимписките игри во Лондон во 1948 година.

Таа деновиве не гледа спорт на телевизија, дури ни на Олимпијадата, кои „не се многу интересни. Преферирам планинарење “-изјавува Агнес.

На Келети и се доделува долга серија на престижни награди во Унгарија и Израел, вклучувајќи и една од 12-те „спортисти/ки на нацијата“ во Унгарија од 2004 година и добивањето на наградата Израел, што се смета за најголема чест на државата, во 2017 година.

Но, како и со нејзините олимписки медали, таа не изгледа импресионирана од признавањето на нејзините успеси.